Detské izby

 

Ako dizajnérka som konfrontovaná s detskou izbou, ktorú vytváram pre konkrétne dieťa. A tak som sa pustila do písania všeobecných pravidiel. Popísala som toho veľa..., ale. Nakoniec z každej mojej predstavy a pokusu o zovšeobecnenie na mňa vyskočilo slovo MULTIFUNKČNÁ.... lebo musí spĺňať také množstvo funkcií ako ani jeden z priestorov v byte, alebo dome. Je priestorom pre oddych, hru, štúdium. Väčšinou to nie je najväčšia izba v byte alebo v dome. Tak ako na to?

Ak sa rozhodnete využiť dizajnéra, tak ten Vám iste poradí , aby ste si v prvom rade vyjasnili, pre aké dieťa sa bude izba navrhovať. Iná bude pre teenagera , iná pre dieťa do 10 rokov. Iná pre chlapca, iná pre dievča. Určite spoločne zohľadnite nielen veľkosť interieru , jeho svetlosť , využitie ,ale aj záľuby dieťaťa a ak je to teenager tak aj jeho priania...V neposlednom rade by mala byť detská izba koncepčným a ideovým pokračovaním interieru celého domu , čiže všetky miestnosti by mali v byte , alebo dome, vytvoriť harmonický celok.

Ak zovšeobecním rady, tak by poradila rodičom kvalitnú posteľ s kvalitným matracom (radšej väčšiu), lebo deti aj mladí ľudia preferujú veľké tzv. vyvaľovacie postele, ak to priestor izby dovolí. Dôležitý je pracovný stôl, dostatočne veľký a s ergonomickou stoličkou. Nábytok by som odporučila modulárny., aby bol flexibilný s možnosťou prispôsobiť sa zmenám. Pri výbere materiálov sa prikláňam k trošku drahším prírodným materiálom. Tak môžeme aj prostredím ovplyvňovať a viesť svoje deti k vnímaniu krásy.

Farebnosť detskej izby alebo materiálov v nej použitých by som zhrnula do jedného slova NEUTRÁLNE. Veď do tohto priestoru, ktorý vytvoríme, príde množstvo drobností napr. hračiek, fotiek, políc s knihami ..., takže tam nakoniec bude veľmi farebne. Neutrálne farby sa dajú doplniť kobercom, závesom, vankúšmi, doplnkami. Čiže relatívne za málo peňazí vieme do budúcnosti výmenou týchto doplnkov zmeniť výzor celej izby. A tak môže izba spolu s našimi deťmi rásť a meniť sa. Ak by ste sa rozhodli pre výraznú farbu, odporučila by som ju použiť maximálne na jednej stene. Výrazne farby sa jednak opozerajú a zároveň zmenšujú priestor. Vyhýbajte sa aj práve aktuálnym a módnym farbám. Inak každý kto vašu izbu, byt, dom navštívi, bude presne vedieť, kedy ste priestor robili. Tieto tzv. moderné trendové farby sa viac hodia na stránky časopisov ako pre život.

Priestor pre hru a ako by mal vyzerať ...

Pravdou je, že priestorom pre hru je pre deti do určitého veku celý byt či dom. Takže nie som veľmi za nejaké špeciálne miesta vytvorené pre hru (šmýkačky v izbách a pod.).

Svoje deti inšpirujeme celým svojím bytím , svojím vkusom. i spôsobom života. Kopírujú nás, na to nazabudnime. Vytvorme im priestor pre hru ale aj hranice . Buďme im príkladom, chcime po nich len to, čo sami dodržiavame. Ak sa chcú hrať tam kde sme my, tešme sa z toho. Ale naučme ich, že po skončení hry je miesto, kam sa majú hračky vrátiť a uložiť. Časom si väčšie deti osvoja priestor a budú viac vyžívať „svoju izbu“. Ale kým sú malé , ihriskom je celý priestor domu , alebo bytu a tak to má byť.

Viac o trendoch v zariaďovaní detských izieb sa dozviete na stránkach časopisu daibau.sk

Detská izba


Polyfunkčnosť priestoru, ktorý by mal byť miestom pre hru, sny i štúdium kladie mimoriadne nároky na kvality dizajnéra. Často pristúpi klient k na mieru vytvorenému nábytku, kde absolútnu prioritu hrá množstvo úložných priestorov. Farba ako dôležitý element, však doporučujeme využívať ako doplnok,nie ako nosný motív. To umožní pri malých zmenách, aby interiér rástol spolu s dieťaťom.

Študentská izba


Interiér sa začína blížiť použitými komponentami obývačke rodičov. Polyfunkčnosť priestoru je vhodné podporiť vytvorením pomyselných zón. K tomu dopomôže ako farba tak i tvar a rozmiestnenie nábytku. Originálnosť a individualitu je možné dosiahnúť doplnkami a netradičnými farebnými, výrazovými prostriedkami.

Mojím snom bolo mať obývačku, ktorá by vyjadrovala moje JA a v ktorej by som sa cítila príjemne nie len ja, ale aj moja návšteva. A STUDIO splnilo toto prianie nad moje očakávania. Vytvorilo plne funkčný priestor rešpektujúc aktuálne...

Čítať viac